W dniu 16 sierpnia 2020 r. obchodziliśmy w naszej Gminie niezwykłą uroczystość - 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Baranowie, celebrowaną przez ks. kan. Andrzeja Maleszyka - proboszcza parafii oraz ks. prof. Stanisława Koczwarę, który wygłosił także przejmujące kazanie, nawiązujące do historii i czasów współczesnych.
Po Mszy, po krótkim przemówieniu Wójta i odczytaniu listu od Prezydenta RP, uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki pod Pomnikiem Niepodległości. Wiązanki złożyli:
- od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy - Zastępca Dyrektora Departamentu Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego w BBN – Marek Surmański;
- posłowie na Sejm – Krzysztof Szulowski, Przemysław Czarnek i Sławomir Skwarek;
- senator – Stanisław Gogacz,
- Wiceminister Finansów – Piotr Patkowski,
- Wojewoda Lubelski – Lech Sprawka,
- od Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego – Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Majątku Województwa – Andrzej Figura,
- od Rady i Zarządu Powiatu Puławskiego – Janusz Wawerski - Przewodniczący Rady Powiatu, Danuta Smaga – Starosta Puławski i Leszek Gorgol – Wicestarosta,
- w imieniu dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie – kpt. Renata Szwragolińska,
- w imieniu dowódcy 22 batalionu lekkiej piechoty w Dęblinie – mjr Filip Surmiak,
- Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych,
- od Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej – gen. bryg. Stanisław Olszewski – Prezes Zarządu,
- Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Puławach – st. bryg. Grzegorz Podhajny,
- przedstawiciel Komisariatu Policji w Kurowie - sierżant szt. Rafał Rodzik,
- od mieszkańców Gminy Baranów – Stanisław Antoniewicz - Przewodniczący Rady Gminy, Mirosław Roman Grzelak – Wójt Gminy i Marianna Goluch – Wiceprzewodnicząca Rady.
Tej części uroczystości towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Dęblina.
Po Mszy, na placu przed kościołem, przedstawiona została rekonstrukcja wizyty Marszałka w Baranowie. Odtworzony został wjazd i powitanie przez władze Gminy, przegląd wojsk oraz posiłek na plebanii.
Część historyczną zakończyła rekonstrukcja potyczki wojsk polskich z bolszewickimi najeźdźcami.
Uroczystości zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu wokalisty Marka Bałaty z Krakowa, orkiestry dętej z gminy Końskowola, chórów Jubilat i Pokolenie z Baranowa.
Przez cały czas w świetlicy Urzędu Gminy można było zwiedzać wystawę poświęconą pamięci Józefa Piłsudskiego, historii Pomnika Niepodległości w Baranowie oraz publikacji dotyczących Bitwy Warszawskiej. Wystawa będzie czynna do 23 sierpnia.
Mieszkańcy mogli się także zapoznać z zadaniami i wyposażeniem Wojsk Obrotny Terytorialnej odwiedzając stoisko 22 batalionu piechoty lekkiej z Dęblina.
W podziękowaniu za zorganizowanie uroczystości Gmina Baranów oraz Wójt Roman Mirosław Grzelak uhonorowani zostali pamiątkowymi odznakami Związku Piłsudczyków.
Wydarzenie obserwowała licznie zgromadzona publiczność z Baranowa i okolicznych miejscowości.
Tak okazała uroczystość mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu:
- mieszkańców Baranowa, którzy czynnie uczestniczyli w rekonstrukcji wydarzeń,
- proboszcza baranowskiej parafii,
- pracowników Gminnego Centrum Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz Urzędu Gminy,
- grup rekonstrukcyjnych – „GREGOR” z Puław, „LEGUN” z Kraśnika, Grupa Rekonstrukcji Historycznych Pułku Strzelców Konnych im. hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego z Nowodworu, Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Baranowa;
- członkom Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.
Wsparcia finansowego udzielili - Muzeum Historii Polski w Warszawie, Fundacja PZU oraz Grupa Azoty Puławy.
Patronat honorowy sprawowali Wojewoda Lubelski – Lech Sprawka i Starosta Puławski – Danuta Smaga.
Patronat medialny zapewnili TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Impuls oraz Tygodnik Lokalny Wspólnota Puławska.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.