Nieodpłatna pomoc prawna
Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatna mediacja
- Szczegóły
Potrzebujesz pomocy prawnika, doradcy, mediatora? Jesteś w trudnej życiowej sytuacji, na przykład potrzebujesz pomocy w: rozłożeniu długu na raty, w spłacie pożyczek „chwilówek”, masz kłopoty mieszkaniowe, grozi ci eksmisja, masz problemy pracownicze, z egzekucją alimentów, odziedziczyłeś długi, nie wiesz do jakiego urzędu pójść po pomoc, masz inne problemy związane ze sprawami życia codziennego? Skorzystaj z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub nieodpłatnej mediacji.
Harmonogram pracy punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w 2023r.
- Szczegóły
- punkt I: Puławy, al. Królewska 3, czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 00 – 12.00; dodatkowe informacje tel. 81 886 11 69; porad udzielają adwokaci wskazani przez Okręgową Radę Adwokacką w Lublinie, w punkcie w poniedziałki może być także świadczona nieodpłatna mediacja.
- punkt II: Puławy, al. Królewska 3, czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 12.00 – 16.00; dodatkowe informacje 81 886 11 69; porad udzielają radcowie prawni wskazani przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Lublinie, w punkcie może być także świadczona nieodpłatna mediacja w poniedziałki, środy, czwartki i piątki.
- punkt III: o charakterze mobilnym, czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 – 12.00; punkt prowadzony jest przez Lubelski Ośrodek Samopomocy w Lublinie zgodnie z harmonogramem:- poniedziałek: Baranów, ul. Rynek 14 (siedziba Urzędu Gminy), w punkcie może być świadczona nieodpłatna mediacja,
- wtorek: Nałęczów, ul. Głębocznica 23a (siedziba świetlicy środowiskowej),
- środa: Janowiec, ul. Radomska 2 (siedziba Urzędu Gminy),
- czwartek: Kurów, ul. I Armii Wojska Polskiego 1 (siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej),
- piątek: Końskowola, ul. Lubelska 93 (siedziba Gminnego Ośrodka Kultury).
Pomoc prawna będzie mogła zostać udzielona każdemu, kto jej potrzebuje
i złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.Termin wizyty ustalany jest telefonicznie pod nr tel. 609 009 469
w godz. 7.00-15.00.- punkt I: Puławy, al. Królewska 3, czynny od poniedziałku do piątku
Harmonogram pracy punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w 2023r.
- Szczegóły
- punkt I: o charakterze mobilnym, czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 – 12.00; punkt prowadzony jest przez Lubelski Ośrodek Samopomocy w Lublinie zgodnie z harmonogramem:- poniedziałek: Markuszów, (w godz. 9.00-13.00) ul. M. Sobieskiego 1 (siedziba Urzędu Gminy),
- wtorek: Kazimierz Dolny, ul. Szkolna 1 (budynek Gminnego Zespołu Szkół),
- środa: Puławy, ul. Dęblińska 4 (siedziba Urzędu Gminy Puławy),
- czwartek: Puławy, ul. Dęblińska 4 (siedziba Urzędu Gminy Puławy),
- piątek: Żyrzyn, ul. Tysiąclecia 29 (budynek Biblioteki Gminnej).
W punktach może być także świadczona nieodpłatna mediacja od wtorku do piątku.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje rozpoznanie problemu i udzielenie porady dostosowanej do indywidualnej sytuacji osoby korzystającej z porady. Osoba korzystająca jest informowana o przysługujących jej prawach oraz spoczywających na niej obowiązkach.
W razie potrzeby, podczas porady może być sporządzony wspólnie z osobą zainteresowaną plan wyjścia z trudnej sytuacji oraz udzielona pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje różnorodne dziedziny, w tym między innymi kwestie zadłużeń, sprawy mieszkaniowe oraz problemy z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Pomoc będzie mogła zostać udzielona każdemu, kto jej potrzebuje i złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Termin wizyty ustalany jest telefonicznie pod nr tel. 609 009 469
w godz. 7.00-15.00.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie od 19.10.2020 r. będzie świadczone wyłącznie zdalnie
- Szczegóły
W związku z rosnącą liczbą zachorowań spowodowanych koronawirusem czasowo zostają ograniczone wizyty w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Powiecie Puławskim.
Będzie istniała możliwość zorganizowania porad za pomocą środków porozumiewania się na odległość (porady telefoniczne lub drogą elektroniczną) bądź umówienia wizyty w terminie późniejszym- po wcześniejszym zgłoszeniu pod nr telefonu 609 009 469.
Nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przewrócenie obsługi bezpośredniej od 3 sierpnia 2020r.
- Szczegóły
Starostwo Powiatowe w Puławach informuj«, że na podstawia Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020r. poz. 1066 ze zm.), przywraca bezpośrednią obsługę beneficjentów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnych porad obywatelskich na terenie Powiatu Puławskiego.
W trosce o Państwa bezpieczeństwo oraz kierując się dobrem klientów jak i wykonawców porad stosuje się organizację bezpośredniej obsługi Interesantów dostosowaną do aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów obowiązujących w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Oznacza to realizację nieodpłatnych porad prawnych zgodnie z Zaleceniami Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego.
- Porada może się odbyć pod nr telefonu: 609 009 469 lub za pomocą internetowej rejestracji dostępnej na stronie pulawy.powlat.pl
- Należy zgłaszać się na umówiona godzinę, bez osób towarzyszących
- W celu zwiększenia bezpieczeństwa proszę o ograniczenie do minimum czasu oczekiwania na miejscu.
- Każda osoba powinna korzystać z własnych przyborów (długopisy, notatniki, itp.)
- Do punktu może wejść wyłącznie osoba z osłoną na usta i noś
- Przed wejściem do punktu należy lub założyć rękawiczki.
- Należy przestrzegać między osobami wynoszącego przynajmniej 2 metry od innych osób.
- W przypadku spraw niewymagających fizycznej obecności w siedzibie punktu zaleca się korzystanie z nieodpłatnych porad prawnych z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość.
Skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej
- Szczegóły
Osoby w trudnej sytuacji mogą znaleźć nieodpłatną, profesjonalną pomoc w jednym z 1500 punktów w całej Polsce.
Kto może otrzymać pomoc?
- Każda osoba w trudnej sytuacji życiowej w każdej życiowej sprawie, w tym między innymi w sprawach majątkowych, socjalnych, mieszkaniowych, konsumenckich, rodzinnych, czy pracowniczych;
- Osoby samozatrudnione – osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (niezatrudniające pracowników przez minimum 12 miesięcy) mogą liczyć na pomoc również z wnioskami do ZUS, Urzędu Skarbowego, Urzędu Pracy.
Co otrzymasz zgłaszając się do punktu?
- Profesjonalną pomoc prawnika, wykwalifikowanego doradcy, mediatora;
- Informację o twoich prawach i obowiązkach w danej sytuacji;
- Wskazanie sposobu rozwiązania twojego problemu prawnego;
- Pomoc w sporządzeniu pism i wnioskó
Gdzie szukać pomocy?
- Przez internet: na stronie www.np.ms.gov.pl;
- Przez telefon: numer telefonu najbliższego punktu pomocy znajdziesz na stronie internetowej twojej gminy lub starostwa powiatowego.
Bezpłatna pomoc jest skierowana do osób, które nie są w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej.
Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie puławskim
- Szczegóły
W różnych sytuacjach, jakie stawia przed nami codzienność, profesjonalna pomoc prawnika może okazać się nieodzowna. Co jednak, gdy osoba potrzebująca porady nie jest w stanie ponieść jej kosztów? Z pomocą mieszkańcom powiatu puławskiego przychodzi sieć punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Tylko w pierwszym kwartale tego roku, z darmowej wizyty u prawnika skorzystały 442 osoby a z poradnictwa obywatelskiego 37 osób.
Pomoc prawna jest udzielona każdemu, kto jej potrzebuje i złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Przypominamy, że w związku z ogłoszonym stanem epidemii nieodpłatne poradnictwo prawne na obszarze powiatu puławskiego udzielane jest wyłącznie za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (telefon, e-mail).
Porada odbywa się po przesłaniu na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wypełnionego, załączonego niżej oświadczenia (skan lub zdjęcie). W przypadku braku dostępu do Internetu, osoba potrzebująca nieodpłatnej pomocy prawnej lub porady obywatelskiej może złożyć wniosek wraz z oświadczeniem ustnie przez telefon pod nr tel. 609 009 469.
UWAGA! ZMIANA PRACY PUNKTÓW NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ
- Szczegóły
W związku z rosnącą liczbą zachorowań spowodowanych koronawirusem czasowo zostają ograniczone wizyty w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Powiecie Puławskim. Będzie istniała możliwość zorganizowania porad za pomocą środków porozumiewania się na odległość (porady telefoniczne lub drogą elektroniczną) bądź umówienia wizyty w terminie późniejszym- po wcześniejszym zgłoszeniu pod nr telefonu 609 009 469.
Nieodpłatna pomoc prawna
- Szczegóły
Od 2016 r. na terenie Powiatu Puławskiego działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, w których profesjonaliści, tj. adwokaci, radcowie prawni i doradcy prawni, świadczą pomoc prawną. Od stycznia 2019 r. świadczone jest również nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Informacja o możliwości wsparcia usług nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego dla osób z niepełnosprawnościami:
- osoby posługujące się językiem migowym i mające trudności z komunikowaniem się mają możliwość rejestracji na wizytę za pośrednictwem Strony internetowej Starostwa Powiatowego w Puławach oraz po wcześniejszym zgłoszeniu skorzystać z pomocy przeszkolonego, w zakresie języka migowego, pracownika Starostwa;
- osoby ze znaczną niepełnosprawnością ruchowa, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście mają możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego także poza punktem lub za pomocą środków porozumiewania się na odległość. Możliwość taka istnieje po wcześniejszym przekazaniu Staroście (papierowo lub elektronicznie) oświadczenia z informacją, że nie stać tej osoby na odpłatną pomoc prawnika. Do oświadczenia należy dołączyć wskazanie okoliczności uzasadniającej potrzebę skorzystania z pomocy prawnika poza punktem oraz dane kontaktowe w celu umówienia terminu wizyty.
Nieodpłatna pomoc prawna
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Pomoc prawna będzie mogła zostać udzielona każdemu, kto jej potrzebuje i złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Termin wizyty ustalany jest telefonicznie pod nr 609 009 469.
Zakres nieodpłatnej pomocy:
- Wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego
- Poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, uprawnieniach lub obowiązkach
- Sporządzenie projektu pisma, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się już postępowaniu sądowym
- Nieodpłatna mediacja (w pełnym wymiarze od 1.01.2020 r.)
- Sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
- Wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemu
- Poinformowanie o uprawnieniach lub obowiązkach
- Opracowanie planu działania i wsparcie w jego realizacji
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje różnorodne dziedziny, w tym między innymi kwestie zadłużeń, sprawy mieszkaniowe oraz problemy z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Termin wizyty ustalany jest telefonicznie pod nr 609 009 469.