Walory przyrodnicze
Gmina Baranów znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Wieprz. Północna jej część położona jest na obszarze chronionego krajobrazu "Pradolina Wieprza". Część dorzecza Wieprza objęta jest programem Natura 2000 - obszar "Dolny Wieprz". Bogaty i zróżnicowany krajobraz obfituje w lasy iglaste, liściaste oraz mieszane.
Obszar Natura 2000 Dolny Wieprz
Na terenie gminy Baranów zlokalizowany jest obszar Natura 2000 Dolny Wieprz (PLH060051). Jest to obszar położony na terenie gmin: Baranów, Firlej, Jeziorzany, Kock, Michów, Puławy, Ryki, Ułęż oraz Żyrzyn i obejmuje powierzchnię 8182,3 ha. To obszar specjalnej ochrony siedlisk występującego tu ptactwa migrującego. Naturalna dolina Wieprza, z licznymi meandrami i starorzeczami, to najlepszy przykład "półnaturalnego krajobrazu dużej doliny rzecznej" w tej części Polski.
Powierzchnia obszaru Natura 2000 Dolny Wieprz na terenie gminy Baranów wynosi ok 1102 ha, co stanowi ok 12,98 % powierzchni gminy.
Obszar Chronionego Krajobrazu PRADOLINA WIEPRZA
Północna część gminy Baranów znajduje się w Obszarze Chronionego Krajobrazu "Pradolina Wieprza", liczącego łącznie 33 159 ha. W granicach gminy znajduje się jego środkowa część o powierzchni 3212 ha, co stanowi 37,83 % obszaru gminy. Celem jego utworzenia było zapewnienie ochrony wysokim walorom krajobrazowym mozaiki lasów, łąk i torfowisk oraz zachowanie powiązań w ekosystemie.
Bogata roślinność "Pradoliny Wieprza" stała się siedliskiem rzadkich gatunków ptaków m. in. perkozów, derkaczy, remizów, pustułek, łabędzi niemych, błotniaków, a także zwierząt: wydry, żółwia błotnego oraz bobrów.
Rzeka Wieprz
Prawy dopływ środkowej Wisły długości 303 km, powierzchnia dorzecza 10 415 km2; źródła na Roztoczu Środkowym, ok. 5 km na północ od Tomaszowa Lubelskiego, przepływa przez Wyżynę Lubelską, Polesie Wołyńskie, w dolnym biegu na Nizinie Południowopodlaskiej i Środkowomazowieckiej silnie meandruje; Do Wisły uchodzi w Dęblinie; średni przepływ przy ujściu 37 m3/s; maksymalna rozpiętość wahań stanów wody w dolnym biegu 3,4 m.
Główne dopływy:
- Por,
- Giełczew,
- Bystrzyca,
- Minina (l.),
- Łabuńka,
- Wolica,
- Wojsławka,
- Świnka,
- Tyśmienica (pr.);
Poniżej Krasnegostawu od Wieprza odchodzi Kanał Wieprz-Krzna.
Główne miasta położone nad Wieprzem:
- Krasnystaw,
- Łęczna,
- Lubartów,
- Dęblin.
Źródło: Encyklopedia multimedialna PWN