dozynki2024 logo

Dożynki to niezwykle ważne święto polskiej wsi będące podsumowaniem całorocznej ciężkiej i pełnej poświęceń pracy rolnika.  Dożynki to uroczystość o wieloletniej tradycji, która jest symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz wyrazem wdzięczności za jego codzienne zmagania.

Uroczystość odbyła się dnia 11 sierpnia 2024 r. Tegoroczne dożynki rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela w Baranowie celebrowana przez ks. kanonika Andrzeja Maleszyka. Następnie uczestnicy udali się w barwnym korowodzie, prowadzonym przez starostów dożynek Państwa Annę i Ireneusza Furtaków na miejsce uroczystości - plac przy ul. Puławskiej. Dożynki rozpoczęło powitanie Pana Mirosława Romana Grzelaka - Wójta Gminy Baranów. Następnie odbyła się ceremonia dzielenia się chlebem. Na scenie mieliśmy przyjemność gościć dzieci i młodzież, zespoły ludowe, chór „Pokolenie” z terenu gminy Baranów.

Patronat NARODOWY nad dożynkami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

Nasza gmina była licznie reprezentowana przez lokalne sołectwa, koła gospodyń wiejskich, grupy śpiewacze, artystów indywidualnych, twórców ludowych, OSP i inne osoby oraz podmioty, które przygotowały wspaniałe wieńce dożynkowe, stoiska i występy sceniczne.

Zaprezentowało się Koło Gospodyń Wiejskich z Tradycją w Ułeżu oraz Koło Gospodyń Wiejskich Zagrody Razem. Gościliśmy młodego uzdolnionego muzycznie chłopca Gabriela Mesiano z Włoch, a także Zespół Remont działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach.

Wyłoniono zwycięzców w konkursach dożynkowych:

Konkurs na najładniejsze stoisko:

1 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich „Hutowianki” w Huta gm. Baranów
2 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Czołnowskiej Wolawianki
3 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Dębowianie
4 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Baranowie, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Oddział Rejonowy w Puławach Koło Terenowe nr 3 z Baranowa, Koło Gospodyń Wiejskich „Nad Byliną” w Gródku , Zespół Śpiewaczy „Kaolinki” z Baranowa , Koło Gospodyń Wiejskich Czołnowianki w Czołnie

Konkurs wieńców dożynkowych:

W kategorii wieniec tradycyjny:

1 miejsce – Gospodyń Wiejskich „Hutowianki” w Huta gm. Baranów
2 miejsce – Zespół Śpiewaczy „Kaolinki” z Baranowa, Polski  Związek Emerytów ,Rencistów i Inwalidów Odział Rejonowy w Puławach, Koło Terenowe nr 3 z Baranowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Baranowa

W kategorii wieniec nowoczesny:

1 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Czołnowianki w Czołnie
2 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Dębowianie, Sołectwo Łukawka, Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Czołnowskiej Wolawianki

Podziękowanie otrzymała Grupa Rekonstrukcji Historycznych z Baranowa, która aktywnie uczestniczy we wszystkich uroczystościach organizowanych przez gminę, powiat i województwo.

Dożynki to także doskonały czas na podsumowanie osiągnięć czytelniczych mieszkańców. Tradycją stało się coroczne nagradzanie najaktywniejszych czytelników. W roku 2024 r. nagrody otrzymali:

W kategorii „Czytająca rodzina”:

1.Ewelina Milczarczyk, Lena Milczarczyk, Szymon Milczarczyk

W kategorii „Dzieci”:

1.Noe Rynkiewicz-Chwiszczuk
2.Dorota Michalska
3.Krzysztof Michalski

W kategorii „Dorośli”:

1.Lucyna Olszak
2.Dariusz Gałkowski

Na zakończenie uroczystości mieszkańcy gminy Baranów i przybyli goście bawili się wspólnie z Kapelą Retro Nuta .

Dziękujemy wszystkim osobom, które okazały życzliwość i pomoc w organizacji Dożynek Gminnych 2024 r.

Zapraszamy do obejrzenia galerii pod adresem https://galerie.gminabaranow.pl/index.php/2024/category/458-dozynki-gminne-baranow-2024